Calgon do Pralki

Kilka Calgon do pralki na stole

Calgon do pralki to od dawna znany środek, którego stosowanie wiele osób poleca jako dodatek do proszku do prania. Nie wszyscy jednak wiedzą, po co jest on potrzebny, jak działa, czy jest efektywny i w jakiej ilości. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę te i inne czynniki, które przedstawimy w całym artykule.

Najlepszy Calgon do Pralek na Rynku


Jeśli szukasz najlepszego na rynku Calgon do swojej pralki w najlepszej cenie, nie szukaj dalej. Tutaj przynosimy Ci listę najlepszych produktów na rynku w odniesieniu do najlepszego stosunku jakości do ceny.

Korzystne Cechy Calgon do Pralki


Sprawdź jakie są najważniejsze korzyści ze stosowania Calgon:

 1. Oszczędzanie proszków do prania (ponieważ zmiękczona woda wymaga ich mniej niż woda twarda).
 1. Zapobieżenie pojawianiu się skali na wewnętrznych elementach urządzenia ( a co za tym idzie zwiększenie żywotności pralki).
 1. Utrzymanie jasnych kolorów prania (gdyż nie pozwala kamieniowi osadzać się na tkaninach).
 1. Poprawienie jakość prania (gdyż w miękkiej wody nawet uparte plamy lepiej się piorą).

Dla zwolenników zdrowego stylu odżywiania pojawia się zasadne pytanie: czy używanie Calgon może negatywnie wpłynąć na zdrowie? Jest to przecież środek chemiczny. Specjaliści twierdzą, iż nie jest bardziej niebezpieczny od zwykłego proszku do prania, i nawet wsypując go do pralki, nie musimy nosić rękawiczek.

Jednak zawsze należy pamiętać o elementarnych środkach bezpieczeństwa. Calgon do pralki przechowuj zawsze w ciemnym miejscu, poza zasięgiem dzieci. Przy nieostrożnym obchodzeniu się z nim i przypadkowym zetknięciu z błonami śluzowymi oczu, nosem lub ustami (bez względu na jego ilość), należy szybko zmyć go dużą ilością czystej wody. By wyeliminować taką możliwość, lepiej jest stosować tabletki.

Jak go Prawidłowo Używać


Instrukcje dołączone do każdego pakietu Calgon zawierają zalecenia dotyczące dozowania i wyjaśniają, jakie środki należy stosować zależnie od tego, jak bardzo twarda jest woda wodociągowa. Dla ułatwienia i dokładności, czyli oszczędności, do każdej paczki Calgon dołączona jest 96 ml miarka. Jaka ilość Calgon musi być wlana do pralki:

 • Jeżeli woda jest średnio twarda, wystarczą 32 ml (jedna trzecia miarki).
 • Kiedy woda jest bardzo twarda, potrzeba 64 ml (dwie trzecie miarki).
 • Gdy woda z wodociągu jest bardzo twarda, należy dodać 96 ml (pełna szklanka).

Po ustaleniu ilości Calgonu potrzebnej na jedno pranie, ludzie często stają przed uzasadnionym pytaniem: co jest lepsze, żel czy tabletki? Wszak pralka ma więcej niż jeden przedział. Calgon powinien być wsypany do głównej (największej) przegródki – tego samego miejsca, gdzie wsypuje się proszek. Można po prostu dodać go do proszku. Nie poleca się wsypywać tej substancji bezpośrednio do bębna pralki, gdzie znajduje się pranie.

Ponadto producent zaznacza, że dla uzyskania maksymalnej skuteczności Calgon powinien być stosowany stale, bez pomijania jednego prania.

Matka i dziecko szczęśliwe po zastosowaniu Calgonu do pralki

Jakie są Jego Składniki?

Calgon jest niezbędny podczas prania na pralce automatycznej, żeby zmiękczyć wodę. Które substancje biorą udział przy tym procesie?

Jakakolwiek woda zawiera jony wapnia. Natomiast głównym aktywnym elementem Calgon jest trójpolifosforan sodu. Współdziałanie tych dwu elementów chemii zapewnia zmiękczenie wody.

Calgon do pralki składa się również z poniższych substancji:

 • Polikarboksylany (do 30%).
 • Celuloza mikrokrystaliczna (do 15%).
 • Polyethylene glycol (up to 5%).

Producent zadbał o łatwość stosowania Calgonu, opracowując trzy rodzaje produktów:

 • Proszek.
 • Tabletki.
 • Żel.

Calgon ma lekki i dyskretny zapach. Zaletą stosowania formy płynnej lub proszkowej jest to, że możesz zmieniać ilość, którą stosujesz w zależności od swoich preferencji. Jeśli woda w miejscu, w którym się znajdujesz nie ma w sobie dużo kamienia, warto samodzielnie ustalić, ile go użyć do każdego prania. W ten sposób zaoszczędzisz Calgon i unikniesz wylania zbyt dużej ilości. Jeśli wolisz używać tabletek, gdy woda w niej jest bardzo twarda, to również jest to dobra opcja, ponieważ oferują one precyzyjne dozowanie, więc nie musisz się martwić o to, ile ich dodajesz. Pod względem składu proszek, tabletki i żel są takie same.

Wnioski Ogólne


W tym artykule przedstawiamy szczegółowe instrukcje, jak i dlaczego należy stosować Calgon w pralce. Teraz wystarczy obliczyć ilości i rodzaj Calgon do pralki. Możesz je zdobyć korzystając z linków zamieszczonych w całym artykule. Mamy nadzieję, że nasz poradnik okazał się przydatny. 👍

Najlepszy Calgon do Pralki na Rynku


Nasi eksperci przeanalizowali różne opcje dostępne dla produktów Calgon i doszli do wniosku, że jest to najlepszy stosunek jakości do ceny.