Części do Pralki

Technik badający części do pralki

Poradnik ten został stworzony przez ekspertów technicznych w dziedzinie pralek, aby stanowił całkowicie wiarygodną analizę. Tak więc informacje, jakie podajemy na temat funkcji i różnych części do pralki, aby je dokładnie poznać i w razie potrzeby dokonać udanej naprawy.

Może z ciekawości, z potrzeby uzyskania informacji technicznych lub dlatego, że właśnie zamierzasz naprawić własną pralkę, chciałbyś wiedzieć, jak urządzenie to jest wykonane wewnątrz. Gratulacje! Przed Tobą najlepszy tutorial online, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Jak Technicznie Funkcjonuje Pralka?


Elektryczny silnik obraca bębnem pralki poprzez taśmę, aby zmieszać wodę, środek piorący i bieliznę przed praniem. Z panelu sterującego można zaprogramować typ prania w zależności od typu ubrań, rodzaj detergentu, a nawet wody.

Zerknij na infografikę pokazującą główne części do pralki, abyś mógł łatwo zrozumieć budowę tego istotnego urządzenia. My przypominamy, że chociaż są pralki otwierane od góry i pralki otwierane od przodu, główne elementy składowe są w zasadzie takie same.

Części do Pralki, Które Najbardziej się Zużywają


Kiedy zastanawiasz się nad części do pralki, powinieneś tak naprawdę zadać sobie pytanie, które są najbardziej narażone na awarie, bo nie wszystkie części działają w pralce tak samo. Część z nich będzie wymagać specjalnej konserwacji po upływie miesięcy lub lat, dowiesz się, które.

Rozpocznijmy od elementów, które najbardziej narażone są na awarię. Ponieważ chcemy bardzo wyraźnie wyjaśnić, jakie elementy najczęściej potrzebują pracowników działu technicznego do ich naprawy.

Pompa do Pralki


Pompa do pralki to jeden z bardziej pracochłonnych elementów pralki, odpowiedzialny za wypychanie z bębna wody.

Drzwiczki Pralki Zamknij


Niewątpliwie optymalne funkcjonowanie blokady drzwi pralki jest nie do podważenia. Bo to kwestia bezpieczeństwa i całe szczęście najbardziej rozpoznawalne marki kładą nacisk na tę dziedzinę, rozwijając techniki i systemy, które nieustannie poprawiają poziom bezpieczeństwa ludzi w odniesieniu do pralek i suszarek.

Kondensator


Silniki pralek wyposażone zostały w 1 do 2 kondensatorów, służących do wspomagania rozruchu silników oraz do pewnych dodatkowych czynności podczas całego cyklu prania.

Ten części do pralki zazwyczaj zawodzi, gdy stabilizator lub filtr sieciowy nie spełnia prawidłowo swojej roli albo gdy wilgoć z otoczenia zaczyna wpływać na system. Teraz możesz zobaczyć, co się stało z pralką, której naprawę zamierzasz przeprowadzić.

Węże Doprowadzające Wodę i Odprowadzające


Zazwyczaj w sumie znajdują się 2 węże zasilające w wodę; ciepłą i zimną, plus wężyk spustowy. Te części do pralki zazwyczaj mają długie życie, dopóki nie są wystawione na mechaniczne obciążenie lub tarcie.

Te rurki doprowadzające wodę otrzymują ciecz ze źródła zewnętrznego i doprowadzają ją do miejsca, w którym będzie gromadzona na pralce i w którym będzie ustalana jego temperatura, takie zadanie temperowania wody wykona rezystor, który to z kolei robi to, co nakazuje mikroprocesor.

Tuleje Gumowe


Tuleje gumowe zabezpieczają przed wyciekiem wody, jednak trzeba bardzo uważać na możliwe pojawienie się formy na tych obejmach. To bardzo ważne, by rękawy były zachowane w jak najlepszym stanie, w tym celu należy zadbać o ich okresowe czyszczenie.

Filtr Futrzany do Pralek


We wszelkich pralkach ładowanych od góry i od frontu filtr kłaczkowy stosuje się po to, aby woda podczas prania zawsze przepływała przez ten element, wyłapując wszystkie zanieczyszczenia i nie zwracając ich do ubrań.

Filtr pralki spełnia cichą, lecz ważną pracę, której nie wolno lekceważyć, ponieważ skutecznie dopełnia pracę wody i środka piorącego, by pozostawić Twoje ubrania bez włosów, kłaczków i innych małych pozostałości.

Bardzo często, na skutek zaniedbań użytkownika, nie tylko się zasypuje, ale i wypełnia kamieniem, stąd okresowe, comiesięczne czyszczenie jest zalecane, aby zapewnić najlepszą wydajność pralek i maksymalną jakość każdego prania, a przynajmniej wymienić ją, gdy tylko przestanie działać prawidłowo.

Zawór Elektromagnetyczny Wlotu Wody do Pralki


Elektryczny elektrozawór do napełniania pralki jest urządzeniem elektrycznym, które wykonując polecenia presostatu otwiera bądź zamyka wodę. To urządzenie jest bardzo istotne dla efektywnego poboru wody i chociaż kilka krotnie może ulec uszkodzeniu, naprawa jest bardzo prosta.

Jako że jest to pierwsza części maszyny do prania, która otrzymuje wodę z zewnątrz, musi radzić sobie z zanieczyszczeniami z niej pochodzącymi i w związku z tym comiesięczne czyszczenie okresowe jest konieczne, by zapewnić optymalne działanie pralek.

Części do pralki oddzielone jedna po drugiej

Filtr Sieciowy dla Pralki


Filtry sieciowy automatu do prania Bosch, LG, Samsung lub jakiejkolwiek innej marki jest niedrogi a służy do ochrony płyty elektronicznej przed skokami elektrycznymi lub „zanieczyszczeniami” z zewnętrznej sieci i przekierowania go na ziemię lub uziemienie. Nie należy jej mylić przy tym z kondensatorem, który posiada podobną, lecz znacznie bardziej fundamentalną budowę.

Typową usterką filtru spryskiwacza przedniej szyby jest rozerwanie z boku lub wytworzenie iskier, a tym samym zakłócenie ciągłości elektrycznej pomiędzy wejściem a wyjściem; jeśli zostanie wykryte ciepło, iskrzenie lub dym, należy natychmiast go wymienić.

Silnik do Pralki


Silnik urządzenia jest śmigłem tego urządzenia, jest zasilany energią elektryczną i stanowi najważniejszy element wnętrza pralek. Steruje nim mózg, procesor, więc uruchamia niezliczone programy, które może mieć pralka i jej liczne opcje prania.

Zazwyczaj znajduje się w tylnej części do pralek i istnieją marki pralek, takich jak LG, której silniki (w ich przypadku Direct Drive Motors) w znacznym stopniu minimalizują hałas i wibracje, gdyż części nowoczesne silnika pralki to komponenty o zminiaturyzowanej i dopracowanej technologii względem silników pralek i suszarek z zaledwie 10 lat temu lub mniej.

Nie zamierzamy recenzować wszystkich elementów składowych silnika w pralce, bo obecny trend polega na tym, że kiedy kupujemy pralkę czy suszarkę najbardziej znanych marek na rynku, to na silnik udzielana jest 10-letnia gwarancja. Pamiętaj, żeby zażądać tej funkcji, jeżeli rozważasz zakup nowej pralki.

Jeżeli silnik pralek utknął i już nie działa, i chcesz ekonomicznego rozwiązania być może powinniśmy mówić o silnikach używanych pralek. Zalecamy jednak, abyś zagłębiał się w tę kwestię tylko wtedy, gdy przeprowadziłeś wiele badań na ten temat, ponieważ ktoś z doświadczeniem może z łatwością przeprowadzić badania. Jeśli nie, to przypominamy, że czasami tanie jest drogie.

Przewód Zasilający


Kabel ten jest zwykle jednym z bardziej wadliwych przez problemy z wtyczką. Wykrycie jego awarii na szczęście jest niezwykle proste, ponieważ już po samym szukaniu gorących, czarne czy nieporęcznych miejsc można zdecydować się na zachowanie lub zmianę takiej wtyczki zasilającej.

Mikroprocesor, Płyta Sterująca albo Płytka Główna Pralki


Wszystkie elementy elektryczne pralki sterowane są za pomocą płyty głównej albo specjalnej tablicy sterującej, na której zwykle wstępnie zapisane są wszelkie programy piorące, wirujące i suszące.

Inaczej mówiąc, ów elektryczny moduł sterowania jest pomysłem na mózg naszej maszyny. Płyta kontrolna obejmuje wszelkie funkcje i programy, jakie może uruchomić pralka, a zatem ma kluczowe znaczenie.

Wyłącznik Ciśnieniowy Pralki


Jeżeli zastanawiasz się czym jest wyłącznik ciśnieniowy w pralce, jest to czujnik, który rozpoznaje poziom zawartości wody we wnętrzu bębna urządzenia. Jest to zatem bardzo ważna, lecz łatwa do wymiany część.

Ten przełącznik ciśnieniowy przekazuje polecenia za pośrednictwem płytki do elektrozaworu zasilania wodą. Ogranicza to ilość cieczy wpływającej do pralki zgodnie z wybranym programem lub funkcją.

Jako że jest to element będący przedmiotem ciągłej aktywności, po kilku latach użytkowania ma pewne tendencje do zrywania styków, jednak ich wymiana jest łatwa. Mamy oczywiście wszystkie typy presostatów do pralek, jakich potrzebujesz.

Więcej Części do Pralki: Opór


Grzałka odpowiada za podgrzewanie wody w pralce i jest jednym z najmniej prawdopodobnych do awarii elementów na tej liście. Częstym problemem jest przekonanie, że Twoja pralka wymaga naprawy, gdy w rzeczywistości to termostat pracujący w pralce nie działa prawidłowo.

Timer lub Planer


Nazywany również timerem. To mechaniczne pokrętło, jakie miały stare maszyny do prania i które nadal posiadają niektóre współczesne modele pralek, działa w oparciu o wewnętrzny interfejs zegarowy.

Remont jest łatwy, jeżeli masz duże doświadczenie, natomiast jeżeli nie, radzimy zachować szczególną ostrożność przy naprawie lub wymianie. To jedna z bardziej złożonych, ale nie groźnych, części do pralki do naprawy.

Termostat


Pracuje on w zespole z opornikiem kontrolującym jego temperaturę i zapobiegającym przeciążeniu. Na panelu czołowym pralki zazwyczaj są regulowane termostaty.

Przekładnia do Pralki


Stanowi on połączenie dwa niezwykle istotnych elementów pralki: silnik i bęben. Skrzynia biegów otrzymuje ruch silnika przez koło pasowe i używa tę energię do uruchamiania bębna i prania ubrań.

Skrzynia biegów pralki z wałem rowkowym, która jest najbardziej powszechna. Działa z dużą prędkością i ma kształt bączka, dzięki czemu jest szybko rozpoznawalna.

Dzielenie się Pralką o Dłuższej Żywotności


Czas sprawdzić wszystkie te różnorodne części do pralki czy suszarki, które zwykle trwają bardzo długo, w pewnych przypadkach, jak bęben, potrafią działać bez zarzutu przez cały cykl życia pralki. Do dzieła!

Bęben pralki

Absorbery


To sprężyny, które mają za zadanie ograniczyć zużycie wynikające z pracy mechanicznej w pralkach. Ograniczają one w minimalnym stopniu hałas oraz kołysanie się wewnątrz przy przenoszeniu bębna, ubrań, wody i wiadra wewnętrznego.

Z kolei w najnowszych odsłonach pralek, system amortyzacji dokonał znaczącego skoku jakościowego dzięki nowym konstrukcjom i zastosowanym materiałom.

Bęben


To jeden z większych części pralek, gdyż to właśnie tu miesza się woda, ubrania i detergent. To widoczny cylinder znajdujący się na pralce posiadający kilka małych otworów, przez które przechodzi woda podczas prania.

Z silnikiem połączony jest za pośrednictwem przekładni i chociaż w dawnych czasach bębny mogły być zrobione z tworzywa sztucznego. Dziś najlepsze modele pralek mają bęben ze stali nierdzewnej, która gwarantuje długą żywotność.

Jeżeli zastanawiasz się jak oczyścić wnętrze bębna w pralce, by usunąć pozostałości po detergentach. Jak wiadomo, niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest wykonanie cyklu prania bez ubrań i użycie octu. Takie rozwiązanie do czyszczenia pralki ma 80% skuteczności.

Wprawdzie można zagłębić sie w części bębna pralki, jednak tak naprawdę nie jest to konieczne, ponieważ ani one prawie w ogóle nie mają problemów, albo bardzo trudno znaleźć do nich części zamienne. Dlatego lepiej potraktować kwestię bębna i jego wewnętrznych elementów jako całość.

Obudowa Maszyny do Prania


To jest skorupa Twojej maszyny do prania. Konstrukcja taka jest pojemnikiem dla silnika, bębna, procesu i wszystkich pozostałych części do pralki.

Wlot, do którego podawane jest pranie, różni się w zależności od typu Twojej pralki; może to być pralka ładowana od przodu lub od góry i to determinuje kształt obudowy.

Obudowa Bębna Pralek


Są to niewielkie, czworokątne elementy, które wspierają bęben i wiadro znajdujące się w obudowie pralki.

Pasek do Pralki


Pasy są niezbędne, bo łączą bęben z naszą odzieżą z silnikiem, który napędza wajchę poprzez przekładnię.

Wiadro


Takim rodzajem gigantycznego kubła jest kontener bębnowy. Zatrzymuje zmiany w poziomie wody wewnątrz bębna i rzadko wymaga wymiany. Ma jeden lub więcej dziur na dnie do łączenia bębna ze skrzynią ładunkową i do odprowadzania wody.

Zbiornik na Detergenty


To małe wyjmowane pojemniki, do których wrzucimy detergent, mydła, płyny zmiękczające itp. których pralka będzie używała w dawkach podczas każdego prania. Zazwyczaj znajdują się one na górze po lewej części do pralki.

Filtr Wody


Filtr do wody pralki jest umieszczony na rurze lub pompie spustowej, jego zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń lub obiektów znajdujących się w wodzie przed ich usunięciem.

Jest łatwy do usunięcia, gdyż regularnie mieści się on w dolnych częściach poziomych krążków ładunkowych, zaś regularne, miesięczne czyszczenie jest kluczem do zachowania jak największej czystości usuwanej wody.

Przyciski na Panelu Sterowania


Współczesne panele sterujące pralek posiadają dużą liczbę wewnętrznych styków, które bardzo rzadko ulegają awarii. To bez wątpienia najtrwalsza z części do pralki.

Elementy Bezpieczeństwa w Części do Pralki


Być może jednym z ważniejszych punktów tej analizy części do pralek; kolejne części pralki automatyczne spełniają niezwykle ważną misję dbania o osoby i dzieci, zwłaszcza od wypadków.

Warto zatrudnić rzetelnego fachowca (takiego jak nasi technicy z Twojej okolicy), który zdobędzie certyfikowane części do pralki. Całkowicie naprawić incydent i zostawić te krytyczne punkty u siebie w idealnym stanie w pralce.

  • Zamykanie drzwi.
  • Mieszkania.
  • Termostat.

Czym Technicznie jest Pralka?


Pralka jest urządzeniem, które można wykorzystać do celów domowych i przemysłowych, które pierze i utylizuje brudną odzież i to w sposób zautomatyzowany. Pracuje w oparciu o procesy bardzo podobne do tych, jakie zachodzą przy suszarkach i pralkach.