Ocet do Prania

Ocet do prania na górze pralki

Jeżeli próbowałeś już wszystkiego i nie znasz sposobu na usunięcie zabrudzeń z pralki, ocet do prania to najlepszy naturalny środek do usunięcia kamienia wodnego z tego urządzenia i przedłużenia jego żywotności.

Systematyczne czyszczenie pralki jest konieczne dla prawidłowej pielęgnacji urządzenia, wydłużenia jego życia i zapobiegania wydzielania nieprzyjemnych zapachów. Skutecznym, oszczędnym i przyjaznym środowisku sposobem na to są domowe sposoby i naturalne środki zaradcze.

Z tym, w tym poście pokażemy Ci, jak możesz wyczyścić swoją pralkę za pomocą octu. Usuwa on kapitał wapienny z jednej strony i dezynfekuje pralkę, pozostawiając ją całkowicie wolną od brudu.

Najlepsze Octy do Prania


Najlepszy ocet do prania? Oto najlepsze opcje na rynku pod względem stosunku jakości do ceny. Kliknij na jeden z poniższych linków, aby uzyskać najlepsze oferty!

Jak Prawidłowo Używać Ocet do Czyszczenia Pralki


Stosując ocet w pralkach jako środek czyszczący, warto wiedzieć, że każda część wymaga wyjątkowego i specyficznego czyszczenia.

Wyczyść Wewnętrzną Stronę Pralki za Pomocą Ocet

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to wiedzieć, jak wykonać gruntowne czyszczenie pralki, by usunąć kamień i/lub brud, które gromadzą sie podczas prania. Nazywa się to myciem konserwacyjnym i należy je wykonywać mniej więcej dwa lub trzy razy w roku. Należy:

 • Gorąca woda.
 • Dwa litry białego octu winnego lub jabłkowego.
 • Olejek eteryczny (opcja).

Żeby zastosować ocet do prania w pralce, uruchomić krótki cykl bez ubrań w gorącej wodzie. Ciepła woda jest niezbędna do uśmiercenia bakterii oraz usunięcia zawartych tam zanieczyszczeń. Potem przelej przez skrzynię dwie miseczki octu, żeby czyszczenie stało się jeszcze bardziej skuteczne.

Jeżeli chcesz, żeby ładnie pachniał po skończonym sprzątaniu, to możesz dodać trochę olejków eterycznych o zapachu, jaki lubisz. Po zakończonym obiegu pozostawić drzwiczki pralki otwarte, aby zapewnić dostęp powietrza. Stosując ten trik, nie będziecie musieli martwić się brzydkimi zapachami na ubraniach oraz zapobiegniecie częstym awariom pralki. Istnieją również inne metody na utrzymanie pralki w optymalnym stanie, takie jak regularne stosowanie Calgonu.

Czyszczenie Gumy Pralki


Gumy pralki to bardzo ważny element, bo zapobiegają wydostawaniu się wody. W związku z tym, oprócz czyszczenia prania octem, istotne jest odpowiednie czyszczenie i pielęgnowanie gumy. Aby ją wyczyścić, konieczne jest:

 • Wybielacz, amoniak, a nawet ocet.
 • Rękawiczki z lateksu.
 • Ściereczka czyszcząca.

Bleach i amoniak to dwa idealne produkty do usunięcia pleśni i brudu, które gromadzą się na gumie. Ale aby go użyć, uważaj, żeby nie poparzyć skóry, ponieważ może być ścierny. W przypadku moczenia tych wyrobów w wodzie na szmatce należy używać rękawic. Potem pocierać nią zabrudzone miejsca.

Jeżeli zabrudzenia nie są bardzo obfite, możesz użyć ocet do prania, to będzie mniej niebezpieczne i potrwa krócej niż inne produkty. Po prostu nałóż go wprost na plamy i pocieraj wilgotną szmatką.

Czyszczenie Filtra Pralki

Filtr pralki należy często czyścić. Wewnątrz zawsze znajdują sie resztki materiałów, puch, zapomnianych przedmiotów w kieszeniach… a jeśli zostawimy je tam, będą blokować przepływ brudnej wody. Mimo, że jej głównym zadaniem jest zbieranie tych elementów, należy je czyścić, by mycie było zawsze równie skuteczne.

Wszystko, co trzeba zrobić, aby oczyścić filtr, to odkręcenie zakrętki, która je osłania, upewnić się, że nie jest zamoczona, i wyczyścić zanieczyszczenia wewnątrz. Można to zrobić bezpośrednio ręcznie, jeżeli są łatwe do czyszczenia, albo po prostu usunąć pod ciśnieniem bieżącej wody. Wtedy wystarczy złożyć go ponownie.

Czyszczenie Komór na Mydło

Skrzynki, w które wkłada się mydło, to również miejsce, gdzie może gromadzić się sporo brudu. Żeby je wyczyścić, trzeba odblokować skrzynię pralki i wyjąć przyklejone do niej przegródki. Potem przepuść je pod zlewem, ciśnienie bieżącej wody pozwoli usunąć zabrudzenia.

Jeżeli pozostałości detergentu są za gęste, należy zanurzyć je w białym occie na około 10 minut, a następnie włożyć pod wodę. Po skończeniu ułóż wszystkie elementy ponownie i sprawdź, czy są w porządku. Wskazane jest, by robić to przynajmniej raz na dwa miesiące, dzięki czemu brud nie będzie wnikał w ubrania.

Osoba wkładająca ubrania do pralki przed użyciem ocet do prania

Prawidłowe Stosowanie Ocet do Prania na Ubraniach


Poza stosowaniem ocet do prania w pralkach jako metody czyszczenia, może być również używany do mycia ubrań. Rzeczywiście, czyszczenia ubrań za pomocą octu zapewnia cudowne rezultaty, dzięki czemu stają się one bardziej miękkie, jasne i czyste. Jeśli nawet połączymy działanie octu z proszkami do prania i mydłami do użytku domowego, poziom zanieczyszczenia środowiska będzie nieistniejący. Spójrzmy na te aplikacje:

 • Wymienić na płyn do zmiękczania tkanin:

Środki zmiękczające są często krytykowane, bo zawarte w nich składniki mogą szkodzić zdrowiu. Zamiast więc używać tego produktu, możesz wlać ocet do pojemnika na pranie. Efekty będą równie dobre dla Twoich ubrań, ponieważ sprawi, że staną się bardziej miękkie, będą tańsze oraz zdrowsze dla Ciebie.

 • Eliminuje nieprzyjemne zapachy z odzieży:

Jeżeli masz ubrania, które długo były przechowywane i posiadają silny zapach wilgoci lub uszczelniania, ocet sprawi, że zapachy te znikną. Jeśli nawet pachnie tytoniem czy jakimś innym silnym zapachem, wystarczy namoczyć takie ubranie na około 60 minut do wody z octem, by zapach całkowicie zniknął.

Usuwa Plamy

Kwasowe składniki octu pomagają usunąć plamy potu i trudne w usunięciu zabrudzenia z ubrań. Aby to zrobić, umieść ubrania w misce z wodą z dodatkiem jednej szklanki octu i zostaw na mniej więcej osiem godzin.

Jeżeli plamy nie są bardzo silne, to wystarczy nałożyć ocet bezpośrednio na brudne miejsce i potrzeć przed wrzuceniem do pralki.

Inne Wskazówki

Oto jeszcze kilka przydatnych wskazówek dotyczących mycia octem.

 • Stosuj ją jako naturalny środek wybielający:

Wraz z użytkowaniem oraz ciągłym praniem, biała odzież wielokrotnie żółknie. By przywrócić jej czysty biały odcień, rozwiązanie stanowi ocet. Po prostu dodaj pół filiżanki białego octu do wiaderka z gorącą wodą i niech się moczy przez noc. Kolejnego dnia z rana będzie wyglądał jak nowo kupione ubranie.

 • Zapobiega przebarwieniom:

Żeby zapobiec blaknięciu ubrań, po prostu wlej małą łyżeczkę ocet do prania w pralce w trakcie normalnego cyklu. To skuteczne rozwiązanie w przypadku osób, które jednocześnie piorą białe i kolorowe ubrania. Choć warto je rozdzielić, żeby nie wyblakły. Mimo to, ocet jest również rozwiązaniem.

 • Antykurczliwość:

Duża część odzieży, szczególnie wełnianej, ma tendencje do kurczenia sie po praniu. Jeżeli taka sytuacja przydarzyła Ci się, ocet może również wspomóc powrót Twoich ubrań do oryginalnego rozmiaru. Aby to zrobić, namocz ją na 30 minut właśnie w mieszaninie dwóch razy większej ilości wody niż octu. Potem wypłukać i osuszyć ubranie.

 • Zapobiega przyklejaniu się kłaczków:

Dużo ubrań przyciąga kłaczki lub włosy zwierząt domowych, dlatego pozbycie się ich jest totalnie denerwujące. Jeżeli zdarzy Ci się taka sytuacja, umyj ubrania białym ocet do prania: stanie się on repelentem, dzięki czemu nie przytrafi Ci sie to w przyszłości. Podobnie jest w przypadku elektryczności statycznej. Jeżeli będziesz prała ubrania z octem, to w zimie nie sprawią one, że twoje włosy będą szorstkie.